Nový Zetor CRYSTAL 2015 vs. CRYSTAL 2018

publikováno v: Aktuality | 0

NOVÝ ZETOR CRYSTAL HD ZETOR CRYSTAL letos slaví 50 let od uvedení na trh. Stroj představen v roce 1968 přinesl krátce po svém představení mezinárodní pozitivní ohlas celé značce. První bezpečnostní odpružená kabina na světě, 4-válcový a od roku 1975 i 6 válcový motor vybaven vyvažovacím hřídelem přinášel světové prvenství v tom, že hlučnost v kabině nepřesahovala 85 dB a jedinečný a revoluční design, to vše dělalo z Crystal-u ve své době stroj světové úrovně. Výroba nové generace Zetor CRYSTAL v Brně začala v roce 2015. Dnes tu máme „facelift“ nové generace v podobě verze HD. Jde o robustní stroj, který se na trzích bude nabízet ve dvou variantách, a to ZETOR CRYSTAL HD 150 a ZETOR CRYSTAL HD 170. Uvedením stroje na trh, se CRYSTAL HD stává novou vlajkou lodí značky ZETOR.

6válcový motor s maximálním výkonem 171 koní

Modelová řada CRYSTAL disponuje 6válcovým motorem DEUTZ TCD 6.1 s maximální výkonem 150 nebo 171 koní. Motor je vybaven moderním vstřikovacím systémem Common Rail.  

Zásadní odlišností je, že letošní model splňuje emisní normu STAGE IV, a to díky filtru pevných částic a technologii SCR (močovina). Zároveň je motor připraven na plnění normy STAGE V, která vejde v platnost v příštím roce. CRYSTAL z roku 2015 odpovídal emisní normě STAGE IIIB, a to byl důvod, proč traktor nebyl několik měsíců v Evropě v nabídce.

Nový CRYSTAL HD 170 vypouští do ovzduší nižší množství emisí než jeho předchůdce, dosahuje zároveň nižší spotřeby paliva, a tím šetří provozní náklady. Úspora, v závislosti na vykonávané činnosti může dosahovat až 18 % ve srovnání s CRYSTALEM z roku 2015.

CRYSTAL_srovnani2015-2018_2

Převodovka

Úspora provozních nákladů u nové generace stroje je dána motorem a také novou převodovkou ECO 40, ta je vyvinuta a vyráběna v ZETORU. Nová převodovka dosahuje při rychlosti 40 km/h úsporných 1750 otáček za minutu. Tento efekt ocení zejména tam, kde CRYSTAL využívají například v dopravě. U nové převodovky byl pro zlepšení ergonomie přepracován mechanismus řazení rychlostních stupňů a zapracování pohodlného bowdenového řazení.

Z pohledu technický parametrů má CRYSTAL HD, stejně jako model z roku 2015, 30 rychlostí vpřed a 30 rychlostí vzad, je vybaven 3stupňovým násobičem krouticího momentu (PowerShift) a elektrohydraulickým reverzorem (PowerShuttle). V nejčastějším pracovním rozsahu 4–12 km/h je k dispozici 13 převodových stupňů.

CRYSTAL_srovnani2015-2018_1

Kabina

Nejvíce změn patrných na první pohled souvisí s kabinou. U letošního modelu je posazena o 10 cm výše a zajišťuje lepší výhled řidiče kolem stroje. Prostorná 6sloupková kabina je pohodlná a najdete v ní spoustu úložného prostoru. Na první pohled zaujme u letošní novinky multifunkční ovládací panel, který předchozí generace neměla. Řidič tak najde vše důležité na jednom místě. Nový CRYSTAL má ve standardu i pohodlnější sedadlo s rozšířenou možností seřízení, odpružením a s vyhříváním. Nová přístrojová deska kombinuje led osvětlení s analogickými budíky, je přehledná a jednoduše se ovládá. V CRYSTALU HD jsou nová panoramatická zrcátka, vnitřní zpětné zrcátko, držák na lahev a v sedadle řidiče je zabudovaný bezpečnostní senzor, který automaticky odpojí PTO v případě, že řidič opustí sedadlo.

3_CRYSTAL 2015

3_CRYSTAL 2018

Vylepšené brzdy

CRYSTAL HD je vybaven pneumatickou brzdovou soustavou s posilovačem a brzdy předních kol jsou ovládány hydraulicky. Touto úpravou bylo dosaženo o více než 50% zvýšení brzdného účinku (v souladu s legislativou platnou od roku 2018) a také výrazného snížení ovládací síly brzd. Ke zvýšení bezpečnosti například přispívá i bezpečnostní pás na sedadle spolujezdce, nebo možnost vybavit stroj výkonnými pracovními LED světlomety.

CRYSTAL_srovnani2015-2018_4

Hydraulika

CRYSTAL HD je vybaven zubovým čerpadlem o průtoku 85 l/min stejně jako předchozí generace. Stroj má maximální zvedací sílu 8,5 tuny v zadním tříbodovém závěsu a je vybaven 4sekčním rozvaděčem hydrauliky (verze z roku 2015 disponovala jen třemi sekcemi) s elektrohydraulickým ovládáním a regulací času a průtoku oleje. Závěsy kategorie III umožňují použít širokou škálu přípojných zařízení. Traktor lze na přání vybavit předním tříbodovým závěsem a předními hydraulickými vývody 2+1.

CRYSTAL_srovnani2015-2018_5

Jízda jako v bavlnce

Model z roku 2015 byl oceňován, mimo jiné, pro vysoký jízdní komfort, kterého bylo dosaženo za pomoci přední nezávisle odpružené nápravy. Unikátní řešení od dodavatele Carraro bylo implementováno i do modelu letošní produkce. Přičteme-li odpružení kabiny, nové sedadlo a snížení vnitřní hladiny hluku dostáváme vyšší pohodlí během jízdy než u předchozího modelu. V nabídce je nově i centrální mazání mazných bodů odpružené nápravy.

Zrodila se nová vlajková loď

ZETOR CRYSTAL HD představuje nyní nejvýkonnější a nejlépe vybavený traktor v portfoliu značky ZETOR. Je určený především k práci na středních a velkých farmách, k využití v rostlinné výrobě, k agregaci s různými zemědělskými stroji nebo v dopravě aj. Jde o novou generaci stroje, který převzal pozitiva svého předchůdce a implementoval novinky zvyšující ovládání, bezpečnost a pohodlí uživateli stroje.