Nový vysokovýkonný nakladač Manitou MLT 961-145 V+

publikováno v: Aktuality | 0
Jak jsme si již zvykli, Manitou světový lídr ve výrobě teleskopických manipulátorů, má pro nás neustále něco nového. Tentokrát je to v segmentu vysokovýkonných nakladačů. MLT 961-145 V + je speciálně navržen teleskopický manipulátor pro náročné nasazení a aplikace, při kterých se klade důraz na zdvihový výkon. MLT 961-145 V + přichází na trh jako robustnější a rychlejší nástupce MLT 960.
Manitou MLT 961 145 V + s velkoobjemovou lžící o objemu 4 m3

Délka: 6,1 m

Motor: John Deere

Šířka: 2,48 m

Výkon: 141 hp (104 kW)

Výška: 2,53 m

Maximální nosnost: 6 000 kg

Hmotnost: 11 800 kg

Maximální výška zdvihu: 9,0 m

Přední dosah: 5,30 m

Pohon: Vario+

Pod kapotou se ukrývá prověřený motor John Deere, který splňuje nejnovější emisní standardy pro dieselové motory Tier 4 Final. 141 koní poskytuje potřebný výkon a rychlost s kontrolovanou spotřebou paliva, aby se minimalizovaly náklady na PHM a vliv na životní prostředí. Disponuje kompletní paletou systémů na úpravu výfukových plynů pro čistší zemědělství a čistší svět. 

MLT 961 je osazeno CVT (Continuously Variable Transmission) převodovkou, nazvanou Vario +. Jedná se o samočinnou převodovku s plynulou změnou převodu. Na rozdíl od klasických stupňových převodovek nemají převodovky CVT žádné pevně stanovené převodové stupně, pouze zpravidla velmi velké rozpětí od nejlehčího po nejtěžší převod. Mezi těmito dvěma extrémy může převodovka měnit převod plynule bez jakýchkoliv rázů a trhání. Co se týče technického řešení, systém Vario + obsahuje hydraulické pístové čerpadlo a dva hydromotory. Radiální pístové hydromotory jsou integrovány spolu s převodovým ústrojím. Tato technologie nemalou měrou přispívá k redukci externích hadic a trubek, což přispívá ke kompaktnosti celého systému.

Výkonné brzdy v olejové lázni zajišťují dlouhou životnost brzdění, zatímco systém automatického čištění chladiče se stará o optimální chlazení, zejména v prašném prostředí.
Maximální nastavení rychlosti jízdy a volič režimů jízdy umožňují nastavení teleskopického manipulátoru, které vyhovuje potřebám obsluhy a poskytuje pohodlí a bezpečnost. Tzv. Inching pedál pomáhá přesně a hladce přizpůsobit rychlost pojezdu s průtokem hydraulického oleje ovládajícím přídavné zařízení. Kabina řidiče je charakteristická perfektním odhlučněním (úroveň hluku dosahuje jen 72 dBA). Centrum ovládacích prvků je JSM joystick, který je součástí loketní opěrky. Loketní opěrka je integrovaná s pneumaticky odpruženým sedadlem Grammer. Výstup z kabiny usnadňuje tzv. Easy step, vykrojení v podlaze, které je již známé z modelů NEWAG.

Ani v tomto kolosu nemůže chybět inteligentní hydraulika, která usnadňuje práci funkcemi jako: „Quicklift“: automaticky spojuje dva pohyby (zvedání / spouštění + vytahování / stahování teleskopu) a usnadňuje manipulaci vedle pevné bariéře. „Bucket Shaker“: rychlé vyprázdnění vyklepáním lopaty, bez nutnosti provádět opakující se pohyby joystickem. „Return To Load“: Automatický návrat do nakládací polohy na zjednodušení návratu (příslušenství a výložníku) do polohy předem definované operátorem. Tato funkce je zajímavá především pro operace během nakládky. Tyto nepochybně zajímavé automatické hydraulické funkce doplňuje zvýšený výkon hydraulického Load Sensing čerpadla, které dává až 200 litrů za minutu, což výrazně přidává na dynamice a rychlosti pohybů teleskopického ramene, případně výkonnosti použitých přídavných zařízení.

Během přepravy těžších břemen po nezpevněném povrchu obsluha jistě ocení odpružení ramene. Tento systém absorbuje pohyby výložníku, když jdete s nákladem nebo bez nákladu po nerovném terénu. Výložník je vystaven mnohem menšímu namáhání, je zajištěno pohodlí řidiče a v konečném důsledku se snižuje celkové opotřebení stroje. Nový systém „Active CRC“ pracuje bez ohledu na úhel výložníku a je automaticky aktivován při jízdě nad 4 km / h. Při nižších rychlostech je tato funkce deaktivována.

Uvedené hodnoty platí pro práci v terénu a s těžištěm břemene až 600 mm od nosné desky.

Významnou změnou v porovnání s předchůdcem MLT 961, je možnost hydraulického vyrovnávání rámu, což optimalizuje rozložení sil při vyložení břemene. Výsledkem této funkce je o 1000 kg vyšší nosnost při maximálním vyložení, tj. se bavíme o nosnosti 5 000 kg ve výšce 9 m. Maximální nosnost teleskopického manipulátoru 6000 kg je využitelná při zdvihu 7,9m.

V novém teleskopickém manipulátoru Manitou MLT 961 145 V + získá uživatel stroj s nadstandardní nosností, účinnou hydraulikou a rychlým pojezdem. Když k tomu přičteme optimalizované provozní náklady a široké možnosti přídavných zařízení vychází z toho ideální řešení pro mnoho aplikaci.