Nově vyvinuté řezací ústrojí OptiGrass u sběracích vozů RX a ZX

publikováno v: Aktuality | 0

Nové dvouúčelové sběrací vozy Krone řad RX a ZX se prezentují svěžím vzhledem a výrazně modernizovanou technologií. Nejen největší model ZX s ložnými objemy 43 až 56 m3, ale i jeho menší bratr RX (33 až 40 m3) mění měřítka pohledu na přípravu kvalitní píce v profesionálním segmentu vysoce výkonných sběracích vozů s krátkou řezankou. Příčinou jsou zejména nová řezací ústrojí dodávaná pod názvem „OptiGrass 28 a 37“ a vyznačující se čistým přesným řezem, homogenním zpracováním a optimální strukturou – od prvního do posledního stébla.

Integrální rotor se SplitCutem

Pro perfektní sběr píce a její předání do řezacího rotoru při vytvoření rovnoměrného toku materiálu je zde 2,12 m široký neřízený sběrač EasyFlow. Jeho hydraulický pohon umožňuje automaticky přizpůsobit otáčky sběrače tak, aby byl řezací rotor plněn rovnoměrně. To zajistí nejenom lepší zpracování píce, ale snižuje i spotřebu paliva. Ideální vlastnosti kopírování, které jsou důležité především v těžkém terénu, propůjčuje sběrači EasyFlow jeho výkyvné zavěšení a elektrohydraulické odlehčení.

Srdcem nových řad RX a ZX je řezací ústrojí. Jejich integrální rotor zajišťuje rovnoměrné rozložení píce po celé šířce záběru řezání. S průměrem rotoru 88 cm přesvědčí Krone, coby profesionál na sklizeň, také svou obrovskou kapacitou a hltností. Nože, míjející široké prsty rotoru velice těsně, pracují za všech podmínek s dokonalým nůžkovým řezem a to bez drcení materiálu. To nejen šetří příkon, ale také chrání kvalitu píce. Navařené rozšíření prstů, které jsou v závislosti na typu řezacího ústrojí široké 17 nebo 22 mm, jsou vyrobeny z vysoce legované cementační oceli a jsou proto extrémně robustní a odolné. Po stranách integrovaného rotoru jsou cca 22 cm široké šneky, které aktivně dopravují píci do středu rotoru. V kombinaci se systémem Krone SplitCut je tím zajištěno, že se do ložného prostoru nedostanou žádná nepořezaná stébla, a to ani v okrajové oblasti rotoru. Za tímto účelem je tok sklízené hmoty proudící přes krajní nože prsty čistící hvězdice vrácen zpět před rotor. Usměrňovací plechy vedou tuto píci směrem ke středu rotoru, kde je pořezána. Toto řešení zajišťuje přesný a kvalitní řez v celé šířce!

OptiGrass: Technologie řezání nejvyšší kvality

Nové vysoce výkonné řezací ústrojí je dodáváno ve dvou variantách. Řezání se 40 noži „OptiGrass 37“ řeže píci na teoretickou délku 37 mm. „OptiGrass 28“ se 54 noži dosahuje teoretické délky řezanky 28 mm – ideální pro sklizeň siláže! Řezací ústrojí OptiGrass nabízí přesný nůžkový střih, a vedle optimálního řezu i nesrovnatelný komfort. V případě potřeby odstranit případné ucpání se celé řezací ústrojí spustí jednoduše hydraulicky dolů a po odstranění překážky se opět zvedne. Kazetu s noži lze vytočit na levou stranu vozu pro snadnou výměnu jednotlivě jištěných nožů. Pomocí centrálního jištění pak lze nože rychle vyjmout a vyměnit bez použití nářadí. Doporučuje se automatická bruska Krone SpeedSharp, která je volitelným příslušenstvím vozu. Její brusné kotouče automaticky nabrousí všech 40 nebo 54 nožů na stroji během pěti minut ve dvou nebo třech cyklech – vždy pod perfektním úhlem a s konstantním přítlakem. Jednoduchost a kvalita broušení zajišťuje vždy dobrý řez pro dosažení nejvyšší kvality píce.

Perfektní koncepce pohonu

Spojení koncepce pohonu PowerBelt  a širokého rotoru s integrovanou redukční planetovou převodovkou umožňuje dosažení maximální průchodnosti. Krone PowerBelt dokáže u sběracího a dopravního vozu řezanky RX přenášet až o 25 % více výkonu z PTO na rotor než předchozí modely a až o 10 % více u modelu ZX. Díky tlumení zátěžových rázů přináší tato koncepce pohonu velmi klidný chod a výjimečně nízké opotřebení, přičemž celé hnací ústrojí je jištěno přetěžovací spojkou 2500 Nm u RX a 3000 Nm u ZX. Tento inteligentní koncept přenosu kroutícího momentu nejprve zvyšuje vstupní otáčky, které se pak u planetového převodu sníží. Díky tomuto snížení kroutícího momentu zvýšením otáček jsou součásti chráněny před vysokým opotřebením. I toto řešení je k dispozici pouze u Krone. Obě řemenice lze rychle a snadno vyměnit, aby bylo možné přizpůsobit otáčky rotoru daným podmínkám sklizně. 47 min-1 (ZX) nebo 43 min-1 (RX) pro velké množství píce a objemné řádky, případně 40 nebo 36 min-1 pro malý porost s menšími řádky. Výsledkem jsou vždy optimálně naplněné řezací rotory a díky vysoké předkompresi nejvyšší možná kvalita řezů. Toto řešení navíc umožňuje i použití menších traktorů při optimálním přizpůsobení různým podmínkám sklizně.

Škrabákové dno korby je u ZX i RX směrem k rotoru sníženo o 35 cm. Tím se snižuje výška zdvihu píce prsty a s tím spojená spotřeba energie. Stoupající sloupec krmiva zároveň vede k jeho většímu zhutnění, což v konečném důsledku umožňuje lepší vykládání. Za účelem přizpůsobení různým provozním podmínkám může řidič nastavit sklon hydraulicky ovládané přední stěny z kabiny traktoru, například pro optimalizaci předstlačení a kvality řezu píce při různé vlhkosti píce. S automatickým nakládacím systémem PowerLoad, kterým jsou vozy standardně vybaveny, je nakládání nejen jednodušší, ale především efektivnější. Snímače na přední stěně zaznamenávají ve třech možných režimech tlak lisování a stav naplnění korby a podle těchto hodnot pak regulují posuv příčkového dopravníku dna v závislosti na obsahu sušiny v píci. To udržuje konstantní tlak v ložném prostoru a umožňuje jeho maximální naplnění.

 

Všechny modely RX a ZX jsou nabízeny jak v provedení GD (s dávkovacími válci), tak i GL (bez dávkovacích válců). Varianta GD má ve standardním provedení tři dávkovací válce o průměrech 470 mm a do V uspořádanými prsty, které při vyprazdňování rovnoměrně rozptylují hmotu na celou šířku. Pohon je realizován robustní úhlovou převodovkou a 1“ válečkovým řetězem s automatickým napínacím mechanismem.

Jízdní komfort za každé situace

Chránit by se měla nejen píce, ale také půda, po které jezdí těžká vozidla. Proto jsou sklízecí vozy RX a ZX vybaveny podvozky, které rovnoměrně rozloží zatížení na všechna kola tandemových nebo tridemových náprav. V tomto ohledu se jako ideální ukázaly zejména podvozky s hydraulickým vyrovnáváním, které zajišťují vysokou úroveň stability jízdy i na nerovném terénu a ve svazích. V závislosti na aplikaci jsou na výběr různé polní, travní nebo přepravní pneumatiky s odpovídajícími profily ve velikostech až 30,5 palce.

Z hlediska jízdního komfortu se zejména při jízdě po silnici výborně osvědčuje nová hydraulicky pohyblivá oj se standardním odpružením. Díky velmi úzkému a kompaktnímu designu je nyní výhled na sběrač a ovladatelnost ještě lepší. V kombinaci s inteligentním náběžným řízením a na přání dostupným bezkontaktním elektronickým nuceným řízením je chráněn nejen trávník, ale také je minimalizováno opotřebení pneumatik.

Bohaté volitelné příslušenství

Široká nabídka doplňkové výbavy, jako je například zakrytí korby, váha, nebo integrovaný aplikátor konzervantu s nádrží 200 l a 4 plochými tryskami umístěnými přímo nad sběračem, nebo rotorem dělá z Krone RX a ZX naprosto všestranné sklizňové profesionály. Doporučuje se také nové elektronické měření množství, které je namontováno v základním provedení. Měření naplnění korby je odvozeno od pohybu příčkového dopravníku dna a na displeji terminálu se zobrazuje v % hodnotě od 0 do 100 %.

Softwarově jsou tyto stroje vždy připraveny také ovládat centrální mazací systém s individuálně nastavitelným mazacím cyklem. Kromě toho je ve standardní výbavě i prémiová sada LED osvětlení. To znamená, že i ve tmě lze výborně osvítit okolí, tok materiálu, korbu a místa pro údržbu. Pro ovládání četných funkcí jsou v nabídce různá ovládání – od jednoduché ovládací jednotky DS 100 až po mimořádně komfortní ISOBUS terminály CCI 800 a 1200, které výrazně usnadňují práci pomocí intuitivního uživatelského rozhraní a zobrazení funkcí stroje.

 

 

Technicky vyspělými modely řad RX a ZX utvrzuje Krone svou vedoucí pozici v oblasti sběracích vozů. Nové řezací ústrojí OptiGrass ve spojení s dalšími technickými novinkami zajišťuje především přípravu píce té nejvyšší kvality. A to vše s maximální účinností a provozní spolehlivostí – přesně tak, jak to profesionál potřebuje.