MANITOU slaví šedesátiny

publikováno v: Aktuality | 0
Značka MANITOU, která nejen v České republice začala revoluci s teleskopickými manipulátory a která u mnohých znamená synonymum pro nakladač, slaví tento rok kulaté jubileum.

Manitou oslavilo šedesátiny před obchodními partnery z celého světa a před pozvanými novináři v pařížském muzeu umění Musée des Arts forains. Narozeninových oslav se zúčastnil i syn zakladatele Manitou Marcel Braud, který jinak na veřejnosti nevystupuje, ale pro tuto slavnostní příležitost udělal výjimku. Manitou se obchoduje na burze, ale většinu podílů vlastní rodina Braudových, takže můžeme hovořit stále o rodinné společnosti s výhodami z toho plynoucími. Spolu s ním si s přítomnými promluvila i další hlavní majitelka Manitou, sestra Jacqueline Himsworthová a další členové vedení společnosti.

vedení Manitou group zleva: Maxime Deroche, Laurent Bonnaure, Marcel-Claude Braud, Michel Denis, Jacqueline Himsworth, Fernand Mira, Guillaume Rabel-Suquet
Vedení Manitou group zleva: Maxime Deroche, Laurent Bonnaure, Marcel-Claude Braud, Michel Denis, Jacqueline Himsworth, Fernand Mira, Guillaume Rabel-Suquet

Vše začalo v roce 1958, kdy vyrobili první terénní vysokozdvižný vozík na bázi traktoru McCormick. S ním přišly i první exportní úspěchy do zemí jako Belgie, Německo či Izrael. Mimochodem, tento segment je z jejich pohledu nejúspěšnější, s celosvětovým tržním podílem až jedné třetiny. Dnes Manitou vyrábí široké množství manipulační techniky od zemědělství, přes stavebnictví a průmysl a vyváží na každý kontinent. Pod skupinu Manitou patří i značky Gehl či Mustang.

Změna pohledu na nakladač

Podobný úspěch jako v terénních vysokozdvižných vozících zaznamenává oslavenec i v teleskopických manipulátorech. Každý čtvrtý manipulátor na světě pochází z továren „manipuluje se vším“, což je i překlad významu Manitou.

Tento úspěch nastartovaly v roce 1982 novým manipulátorem řady MANISCOPIC a v roce 1989 nástupem modelů MLT. Z našeho zorného úhlu bylo Manitou v našich podnicích doslova revolucionářem. Nahrazením již morálně a technicky zastaralých honů ukázal tolikrát netušené možnosti nakladačů. Dnes každý větší podnik staví na jejich schopnostech, celé linky při plnění a manipulaci s osivem, hnojivem, v živočišné výrobě či pomocných pracích na dvorech, nemluvě o manipulaci s obilovinami, až do takové míry, že teleskopický manipulátor se stal nejvytíženějším strojem.

Lví podíl na tom, že Manitou je dlouhodobě jednička na našem trhu, má nejen kvalita a renomé značky, ale hlavně její prodejce MOREAU AGRI, který se u nás s touto francouzskou značkou spojuje od prvopočátků. Na oslavě Manitou se nejen vzpomínalo, ale především dívalo za horizont. Manitou se stále přizpůsobuje novým technologiím, standardům a výzvám, jejímž výsledkem je i nová řada  Manitou NEWAG představena v roce 2016. Na závěr můžeme konstatovat, že oslavenec v dobrém zdraví vstupuje do další šedesátky 19 procentním růstem.

ZÁKLADNÍ FAKTA MANITOU:

Pod křídla Manitou patří pět značek včetně Gehl a Mustang s celkovou historií 335 let.

  • Všechny tři značky za svou existenci prodali více než 700 000 strojů.
  •  Ročně najedou 120 milionů motohodin.
  •  Dodává do 140 zemí světa.
  • Všechny značky prodává 1 400 obchodníků.
  • V jejich portfoliu se nachází 400 modelů.
  • Počet zaměstnanců 3 300.
  • Roční tržby přibližně 1,5 mld. €.