Manitou OXYGEN – nová technologie pro budoucnost

publikováno v: Aktuality | 0

Manitou, to už není manipulační technika pouze se spalovacími motory. Manitou se vydalo na dlouhou cestu a stále vyvíjí stroje s alternativními možnostmi pohonu. Nově tomu jsou plně elektrické stroje a nejnovějším pohonem je dokonce i vodík.

U nás nejprodávanější model menší třídy je Manitou MLT (MT) 625 a právě tento model dostal možnost mít jiný pohon, než jen spalovací motor.  První prototypy byly představeny v roce 2019 a dnes, v roce 2023 je možné stroje vidět již v pracovním procesu.  Jedná se o první plně elektrický manipulátor od společnosti Manitou.

První prototyp

MT 625e s nosností 2,5 tuny a výškou 6 metrů zaručuje stejně dobrý výkon jako spalovací verze a má stejnou velikost. Tento model je vybaven lithium-iontovou baterií o kapacitě 25 nebo 33 kWh, což snižuje náklady na údržbu o 56 % a pro uživatele výrazně snižuje celkové náklady na pořízení. MT 625e je ideální pro používání v vnitřních prostorech, kde je špatná větratelnost nebo je potřeba nevětrat. To mohou být například bramborárny,  v živočišné výrobě u zvířat, kde se vyžaduje maximální klid. Stejně jako u všech modelů z řady kompaktních teleskopických manipulátorů zajišťuje bezpečné a snadné používání bezpečnostní sada a obrazovka Harmony.

Prospekt MT 625e

Vodík jako pohon budoucnosti ??

Prvním prototypem je teleskopický manipulátor na ekologický vodík. S cílem snížit emise skleníkových plynů o 34 % na hodinu provozu svých strojů v roce 2030 se skupina Manitou vydala na ambiciózní cestu. Manitou chce vyrábět stroje s elektropohonem a na vodík. Cílem je, aby v roce 2030 bylo na trh uvedeno 43 % výrobků s nízkými emisemi.

První prototyp na vodíkový pohon - Manitou MT 1840Díky možnostem vlastního testovacího centra s ekologickou vodíkovou stanicí, má nyní skupina Manitou k dispozici prostředky pro testování svého zcela nového prototypu teleskopického nakladače. První kroky tohoto plánu zahrnují zaručení dojezdu a spolehlivosti v reálných podmínkách a zároveň testování odolnosti komponentů a stroje jako takového. V průběhu roku 2023 by měli být stroje testovány v reálných podmínkách u koncových uživatelů. Do roku 2026 by měl být na trhu plně pohonný vodíkový manipulátor.

V rámci alternativních pohonů to ale není pouze Manitou 625, jsou to také vysokozdvižné vozíky, otočné jeřábové manipulátory řady MRT, terénní plošiny , halové plošiny, atd..