MANITOU MLT 841-145 PS+

publikováno v: Aktuality | 0

Manitou XL pro komfort, produktivitu a nižší nákladovost.

Potřebujete nakládat balíky slámy do výšky až 8 m či provádět těžké práce jako nakládání obilí, slámy či řepy? Přesně na to je stvořen model MLT 841. Oproti velikostně nižší řadě má pevnější nápravy, koncové převody a mohutnější konstrukci. V hmotnostním vyjádření je MLT 841 vůči 741 těžší o přibližně 1 400 kg. Nad modelem MLT 841 s výškou zdvihu 7,6 m se nachází model 941 s výškovým dosahem 9 m, MLT 1041 s 9,65 m výškou zdvihu.

Při ukládání balíků oceníte funkci Quicklift, když se výložník pohybuje svisle a ne jako běžně po kružnici.

Hmotnost navíc v podobě pevné konstrukce se určitě sejde při enormně těžkých pracích, které jsou spíše předurčeny pro kolový nakladač. Pokud počítáme s obecným faktem, že v zemědělství se se surovinami manipuluje vícenásobně.

Nový model s přívlastkem XL. Jak říkají v Manitou, XL označuje Extra Velký komfort a pohodlí a extra výhodné servisní a provozní náklady. XL nesou označení modely 841 a 1041, které nahrazují MLT 840 a 1040.

Rozdíly mezi MLT 840 a 841 New Ag XL:

  • motorem Yanmar nahradili motor John Deere,
  • vyšší nosnost o 100 kg – 4,1 t pro oba modely,
  • vyšší výškový dosah o 5 cm na 7,60 m resp. 9,65 cm.

Nový motor

Největší změny mezi modely 840 a 841 se nacházejí pod kapotou. Důvod je prozaický – přechod na vyšší emisní stupeň V. Nový japonský motor Yanmar má sice objem větší oproti předchůdci pouze o 0,1 l a tentýž výkon 141 koní, ale dosahuje točivého momentu při 1 500 otáčkách vyšší až o 12 % na hodnotě 602 Nm a podstatně nižší spotřebu o 11 % (dle údajů Manitou). Nízké emise zajišťují všechny dostupné systémy AGR, filtr pevných částic, SCR a oxidační katalyzátor. 

Powershift

Manitou MLT 841-145 PS+ znamená – Manitou Loader Telescopic s 8 m výškou zdvihu, 4,1 t nosností, výkonem 145 koní a PowerShiftovou převodovkou. Powershiftová převodovka řadí 6 stupňů dopředu a 3 dozadu v automatickém módu dle aktuálního zatížení a rychlosti a v manuálním módu na joysticku. Přepravní rychlost 40 km za hodinu už je standardem.

XL komfortu

Manitou usnadňuje základní údržbu například i zjednodušeným mazáním. Výrobce nabízí ještě vyšší standard – automatické mazání. Pokud si zvyknete, jen s obtížemi se budete vzdávat drobností, jako originální LED pracovní osvětlení či 3 pravá zpětná zrcátka pro pohled do všech stran. Zajímavostí je kamera na výložníku, která podle výrobce zvyšuje výkonnost nakládky až o 10%. Zajímavé.

Kabina NewAg

Kabinu představenou v roce 2016 Manitou montuje i do obou novinek. A co jsme psali tehdy, platí i dnes. Řidiče si hýčká a cítí se jako v autě. Vždyť elektrické stahování okna je v zemědělských strojích jedinečné. Hlučnost 69 dB(A) se shoduje s nejtiššími kabinami traktorů. Jedinečným je také výstup do kabiny přes Easy Step. Ergonomické nastupování usnadňuje časté vycházení z kabiny, zvláště u strojů v živočišné výrobě. Jedinečným je také výhled. Hlavně nahoře přes panoramatické okno. Před pádem nákladu obsluhu chrání osm mříží umístěných tak, aby zorné pole narušovaly jen minimálně. Obsluha má z kabiny výborný 360° výhled i v dešti, protože na každém okně se nachází stěrač a na čelním až dva.

Adaptivní sedátko

S traktory se Manitou může směle srovnávat nejen nízkou hlučností, ale také komfortem interiéru. Král nakládání sedí na prémiovém sedadle Grammer, vzduchem odpruženým přizpůsobeným hmotnosti panovníka. Snižuje vibrace až o 54%. Se sedadlem souvisí také funkce Eco stop – automatické vypínání motoru při opuštění sedadla řidičem. Podle Manitou takto majitel stroje ročně ušetří za palivo až 40 000,- Kč. Na sedadle, konkrétně na loketní opěrce se nachází JSM joystick i s integrovaným pojezdem. Komfort zvyšují programovatelná tlačítka, kterým lze přiřadit jednu z množství funkcí a lze je přemísťovat na přístrojové desce tak, aby byla v pohodlném dosahu při té práci, kterou je právě třeba provádět. Jejich funkce zůstává zachována bez ohledu na jejich polohu na přístrojové desce.

Automatické funkce hydrauliky

Průtok hydraulického čerpadla 200 l za minutu se na novém modelu nezměnil. Zůstala i regenerativní hydraulika, kdy při klesání ramene se využívá gravitace a tlak hydraulického oleje se využívá pro jiné funkce. Výborným je také odpružení ramene Active CRC, které snižuje nápor na konstrukci a zjednodušuje převážení hlavně sypkých materiálů.

Manitou vybavuje New Ag modely zajímavými funkcemi:

  • Bucket shaker je tzn. vyklepávací funkce používaná v případě příliš lepivých materiálů. „Vyklepání“ se aktivuje tlačítkem.
  • Return to load navrátí lžíci či paletizační vidle automaticky do výchozí libovolné spodní pozice, např. pro nabírání palet.
  • Quickfit funkci využijete např. při ukládání balíků slámy. Při spouštění ramene se výložník pohybuje po svislé dráze a ne po kružnici, takže řidič nemusí korigovat vzdálenost od stěny stahováním vnitřního ramene.

Délka: 5,40 m

Motor: Yanmar

Šířka: 2,39 m

Výkon: 141 hp (105 kW)

Výška: 2,42 m

Maximální nosnost: 4 100 kg

Hmotnost: 9 160 kg

Maximální výška zdvihu: 7,60 m

Poloměr otáčení: 3,74 m

Max. hydraulický průtok: 200 l /min